« NHL 09 »

!!! V menu (vlevo) pod touto podstránkou najdete downloady ke hře !!!

 

1. liga - dresy, 2. liga - Nové týmy, atd. ...

« NHL 09 »

Jméno: NHL 09

Žánr: sportovní

Platforma: PS3, PC

Výrobce: EA Sports

 

V letošním ročníku hokejové série NHL můžete hrát nejen za svůj oblíbený tým, ale i jen za jednoho hokejistu.
NHL 09
NHL 09

NHL 09Nemá cenu se zdržovat úvahami nad tím, zda je dobře či špatně, že nám Electronic Arts každý rok předhodí nový díl jejich série NHL. Zkrátka to berme tak, že NHL 09 je tady a hotovo. A upřímně řečeno, ve výsledku je to přeci jen dobře, protože nový díl přináší několik novinek a vylepšení, čímž pádem za vyzkoušení rozhodně stojí. Jen je trochu škoda, že na každé zlepšení připadne i jedna věc, které by lepší provedení rozhodně slušelo taky.

Na první pohled působí NHL 09 prakticky stejným dojmem jako všechny předchozí díly, a tak je velmi blízko k tradičnímu označení „zase to samé s aktualizovanými soupiskami“, ale postupně se začnou na povrch dostávat ona avizovaná vylepšení, která hře přičítají plusové body.

Počítačem ovládaní hráči zlepšili pohyb po ledě.

Možná tu největší novinku objevíte již při letmém průzkumu základního menu. Mezi NHL 09herními režimy se totiž nachází i mód Be A Pro, jenž si premiéru odbyl ve fotbalové sérii FIFA, ovšem na ledě slaví premiéru. Jedná se v něm o to, že si vytvoříte vlastního hráče a celou sezónu pak ovládáte jen a pouze jej tak, abyste dosáhli jednak co nejlepších individuálních výsledků a jednak svými výkony přispěli i k úspěchům svého týmu.

Začínáte pochopitelně na farmě a ještě jste rádi, že dostanete místo ve třetí pětce, ale pokud se vám bude dařit plnit očekávání, pak začnete sbírat zkušenosti a postupně se drápat výš ve své kariéře. Při vytváření postavy si určíte, na jakém postu budete hrát a jakým typem hráče budete a od toho se pak budou odvíjet vaše úkoly. Od centra tak pochopitelně bude vyžadován určitý počet branek a asistencí a podobně.

Nemyslete si ale, že pokud budete hrát za útočníka, tak se vás netýkají obranné úkoly. Již jen proto, že při gólu obdrženém při vašem pobytu na ledě získáte minusové body, stojí za to se občas vrátit i ke své vlastní obranné modré čáře, což NHL 09vám ostatně velmi jasně vždy naznačí i modrá šipka, ukazující, kde byste v daný okamžik správně měli být.

Vzhledem k tomu, že v hokeji se na ledě pohybuje méně hráčů na menším hřišti než ve fotbale, je zdejší režim Be A Pro o poznání intuitivnější než u FIFY, ale může to být čistě jen věc názoru. Každopádně je tento režim v novém NHL rozhodně plnohodnotnou součástí hry a dokáže zaujmout a zbavit do té míry, že budete dění na ledě napjatě sledovat i v okamžicích, kdy budete na lavičce nabírat síly do dalšího střídání.

 

NHL 09Na klasický hokej, jak ho známe již přes desete let se ale pochopitelně nezapomnělo. Je mu vyhrazen v prvé řadě mód Dynasty, v němž na ledě válčíte se soupeři a mezi zápasy manažersky zajišťujete správný chod klubu, nakupujete a prodáváte hráče, sledujete talenty na farmě a nebo si třeba hlídáte, abyste nepřekročili stanovený platový strop.

Na vítané změny pak narážíme i přímo při zápasu. Již vloni EA přišli s možností ovládat jednou analogovou páčkou pohyb hráče a druhou jeho hokejku. Letos byl důraz na toto ovládací schéma ještě posílen, a tak ačkoliv je možné si nastavit i klasické „tlačítkové“ ovládání, je zřejmé, že se zde sází v prvé řadě na novou metodu a moc bychom se nedivili, kdyby se v příštím ročníku klasické ovládání již neobjevilo.

Dobře se hra tváří i v obranné fázi, kde již zdaleka ne vždy slaví úspěch co nejtvrdší bodyčeky.

NHL 09Samostatné ovládání hokejky tak již nepůsobí jen jako jakási frajeřinka, ale naopak jako naprosto nedílná součást hry, bez níž se prakticky neobejdete. Práce s hokejkou je nyní přesnější a v kombinaci s ostatními herními aspekty i intuitivnější, takže situace, kdy je potřeba si přehodit puk na druhou stranu vyplynou ze hry jaksi automaticky a po pár zápasech je přirozeně vycítíte.

Kombinování přihrávkami zde má sice stále své nezpochybnitelné místo, ale přesto si situace často říká o to, aby jeden hráč vzal situaci na sebe a třeba se pokusil přejít jeden na jednoho přes soupeře, a tím se dostat do výhodnějšího postavení. Hra vás tak naprosto nenásilně motivuje k častějším individuálním akcím, k nimž se budete uchylovat třeba i proto, že podle nastavení si hra dokáže rychleji nebo pomaleji načíst váš herní styl a přizpůsobit se mu.

Může se vám tak klidně povést udeřit v úvodu zápasu dvěma góly po střelách z NHL 09mezikruží, ale buďte si jisti, že pokud nemáte schopnost učení počítače nastavenu na nule, tak si soupeř začne toto pro něj kritické místo hodně zodpovědně hlídat.

Počítačem ovládaní hráči totiž obecně, tedy jak ti vaši, tak ti soupeřící, zlepšili pohyb po ledě. Zpočátku se člověk až podiví, jak dobře si najel jeho spoluhráč do volného prostoru nebo jak zkušeně vykryl obránce soupeře pokus o přihrávku a střelu z tzv. „one-timeru“. Je tedy jen a jen škoda, že si to hra kazí situacemi, kdy se hráči chovají jako nesvéprávní idioti a třeba jen tupě stojí na místě.

Ono se totiž celkově zdá, jako by se hra potřebovala čas od času jakoby „restartovat“. To tak například v zápase vedete o dva góly a víceméně jednoznačně kontrolujete dění na ledové ploše a soupeř z ničeho nic začne tlačit. To samo o sobě pochopitelně není nic zvláštního a zaslouží si to spíše pochvalu, ale občas to dokáže dojít až tak daleko, že se puk téměř až nesmyslně začne držet hokejek soupeře, NHL 09jeho přihrávky začnou být čím dál rychlejší a zběsilejší, zatímco vašim hráčům puk odskakuje, prochází mezi bruslemi a prakticky nemají nárok si na něj sáhnout.

Pak soupeř vstřelí gól. Ideálně z místa či situace, která vás dokáže kvalitně vytočit, a zase se hraje podle stejných not jako před tím, než soupeři „ruplo v bedně“. Je jasné, že i ve skutečném hokeji vytváří prohrávající tým větší tlak, ale zde to moc přirozeně nepůsobí a zcela zbytečně to kazí dojem z jinak slušně zvládnuté umělé inteligence hráčů.

To samé platí i o gólech. Ty padají jak po klasických akcích a střelách (časem zjistíte, že se vyplatí nastavit si manuální míření střel), ale občas i po hodně nestandardnch situacích. To je ale pochopitelně v pořádku, již jen proto, že jednou za čas tam hodně ulepený gól dotlačíte i vy sami. Když ale útočník soupeře vyškrábne puk zpod betonu vašeho gólmana s tím, že ho zavěsí pod horní tyč, nelze se ubránit pomyšlení, že ne úplně všecko je zde plně doladěno.

NHL 09Mimochodem, brankáři jsou asi největší slabinou celé hry. Jednak totiž dělají místy úplné nesmysly, kdy se třeba zcela zbytečně ochotně pokládají na zem a pokud vyjedou proti puku, aby ho rozehráli holí, tak vás nejednou zamrazí více než když se Milan Hnilička v repre dresu vydá rozehrávat puk za vlastní branku. V prvé řadě jsou ale po většinu času (pokud zrovna nevyjedou k rozehrávce) stále přikovaní k vlastnímu brankovišti. Takto slušně provedenému hokeji, jakým je NHL 09, by větší autenticita chování brankářů jistě prospěla.

Pojďme ale ještě zpět k nějakým příjemnějším věcem, jako je například přirozená hratelnost. Působí docela reálně, když po zavezení puku do pásma soupeře rozvinete klasický obléhací deštník, který není problém vhodnými přihrávkami udržet. Ale k čemu to je, když je protivník semknut v pevné obranné formaci? Můžete zkusit jeho svatyni ostřelovat, ale stejně jako v reálu to většinou chce nějaký nápad – ať už se jedná o vlastní přednastavené herní schéma nebo již zmiňovanou individuální akci.

NHL 09Dobře se hra tváří i v obranné fázi, kde již zdaleka ne vždy slaví úspěch co nejtvrdší bodyčeky, ale chce to občas i zapracovat holí a soupeři puk vypíchnout, což je díky celkovému vybalancování hry mnohdy i podstatně vhodnější – holí dosáhnete dál, a tak je váš akční rádius delší a můžete zasáhnout rychleji, než kdybyste museli dojet až k hráči, abyste ho mohli sejmout.

Dobré pak je, že již po několika zápasech si začnete budovat čím dál lepší odhad toho, jak hrát v obraně správně pozičně, kdy kotouč soupeři vypíchnout nebo kdy ho naremplovat do plexiskla. Výbornou pomůckou je v obranné fázi i možnost zvednout soupeři hokejku, a znemožnit mu tak střelu nebo přihrávku, což tedy potěší úplně nejvíce při úspěšném forčekingu.